STANOVY OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ ZELENÁ KOPŘIVNICE  

  1. Název, sídlo, působnost a charakter Sdružení
    1. Název Sdružení: Zelená Kopřivnice
    2. Sídlo Sdružení: Pod Morávií  1315, 742 21 Kopřivnice 
    3. Sdružení působí na celém území České republiky.
    4. Sdružení je dobrovolným nevládním neziskovým občanským sdružením, vzniklým podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění. Sdružení je právnickou osobou podle českého práva. Sdružení sdružuje osoby, jimž není lhostejný stav životního prostředí ve městě Kopřivnice a okolí, a které mají zájem o ochranu přírody a krajiny v tomto regionu.

 

  1. Cíle sdružení
    1. Hlavním cílem a posláním Sdružení je ochrana přírody a krajiny v oblasti města Kopřivnice a jeho okolí.
    2. Dalšími cíli Sdružení jsou zejména:
  1. ochrana životního prostředí;
  2. ochrana veřejného zdraví;
  3. ochrana památek, kulturních hodnot a krajinného rázu urbanizované i neurbanizované krajiny;
  4. ochrana zeleně v obci Kopřivnice;
  5. péče o území města Kopřivnice.

 

  1. Formy činnosti Sdružení
    1. Formy činnosti odpovídají cílům Sdružení.
    2. Hlavním formou dosahování cílů Sdružení je poskytování obecně prospěšných činností v oblastech ochrany životního prostředí a přírody a krajiny, zejména:
  1. praktická činnost členů ve spolupráci s orgány ochrany životního prostředí;
  2. organizování kampaní a petičních aktivit na ochranu životního prostředí;
  3. účast ve správních i jiných řízeních, ve kterých mohou být dotčeny zájmy ochrany životního prostředí, zejména přírody a krajiny;
  4. kooperace s jinými sdruženími majícími za svůj hlavní cíl ochranu životního prostředí.

 

  1. Členství ve sdružení
    1. Členství ve Sdružení je dobrovolné. Členem Sdružení může být fyzická osoba starší 18 let. Členství ve Sdružení vzniká na základě schválení písemné přihlášky většinou hlasů členské schůze Sdružení. O přijetí za člena rozhoduje členská schůze na svém nejbližším jednání.
    2. Zakládajícím členem Sdružení je fyzická osoba, která je členem přípravného výboru a dále osoba, která se zúčastnila ustavující schůze Sdružení a na této schůzi vyjádřila svůj souhlas s hlavním cílem a posláním Sdružení dle čl. 2.1.
    3. Člen Sdružení má právo:
  1. účastnit se jednání členské schůze;
  2. volit orgány Sdružení a být volen do těchto orgánů;
  3. předkládat návrhy, podněty a připomínky orgánům Sdružení;
  4. podílet se na praktické činnosti Sdružení.
    1. Člen Sdružení má povinnost:
  1. dodržovat stanovy Sdružení, plnit usnesení orgánů Sdružení;
  2. aktivně hájit zájmy Sdružení, dodržovat všechny vnitřní dohody a nepodnikat žádné kroky, které by byly v rozporu se zájmy Sdružení.
    1. Členství ve Sdružení zaniká:
  1. doručením písemného oznámení člena Sdružení o vystoupení předsedovi Sdružení;
  2. rozhodnutím 2/3 většiny členů členské schůze o vyloučení člena ze Sdružení pro opakované hrubé porušování stanov Sdružení;
  3. úmrtím člena Sdružení;
  4. zánikem Sdružení.
    1. Z členství ve Sdružení nevyplývá povinnost platit zápisné ani členské příspěvky.
    2. S účastí ve Sdružení nejsou spojena žádná zvláštní práva kromě těch, která pro každého člena vyplývají přímo ze zákona. Sdružení svým členům neposkytuje žádné výhody.

 

  1. Orgány sdružení
    1. Orgány Sdružení jsou:
  1. členská schůze;
  2. výkonný výbor;
  3. předseda Sdružení.

 

  1. Členská schůze
    1. Členská schůze je nejvyšším orgánem Sdružení. Členskou schůzi tvoří všichni členové Sdružení.
    2. Členská schůze se schází nejméně jednou ročně. Členskou schůzi svolává předseda Sdružení.
    3. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna alespoň polovina členů Sdružení; nesejde-li se usnášeníschopná členská schůze, svolá předseda Sdružení nejpozději do jednoho měsíce náhradní členskou schůzi, takto svolaná členská schůze je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů.
    4. Členskou schůzi svolá předseda Sdružení také tehdy, požádá-li o to (písemně) 2/3 všech členů Sdružení a to ve lhůtě do jednoho měsíce od doručení takové žádosti, není-li v žádosti uvedena lhůta pozdější.
    5. Členská schůze přijímá rozhodnutí hlasováním. Pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů, pokud tyto stanovy neurčí jinak.
    6. Členská schůze
  1. schvaluje stanovy Sdružení a jejich změny;
  2. rozhoduje o zániku Sdružení;

pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 2/3 většiny všech členů Sdružení;

  1. volí členy výkonného výboru a předsedu Sdružení;
  2. schvaluje rozpočet Sdružení, zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření za minulé období;
  3. přijímá nové členy a rozhoduje o vyloučení člena;
  4. určuje formy a konkretizaci činnosti Sdružení pro další období.

 

  1. výkonný výbor
    1. Výkonný výbor je výkonným orgánem Sdružení. Výkonný výbor řídí činnost Sdružení v období mezi zasedáními členské schůze a plní úkoly uložené mu členskou schůzí.
    2. Výkonný výbor má 3 členy. Členové výkonného výboru jsou voleni členskou schůzí. Funkční období členů výkonného výboru jsou tři roky. Členství ve výkonném výboru je dobrovolné a s výkonem funkce nejsou spojeny žádné odměny či jiné výhody.
    3. V případě, že Sdružení má méně než 5 členů, výkonný výbor není volen.
    4. Každý z členů výkonného výboru je povinen účastnit se schůzí výkonného výboru nebo svoji neúčast řádné omluvit. Člen výkonného výboru může ze své funkce kdykoli odstoupit. Jestliže během funkčního období klesne počet členů výkonného výboru pod tři, potom je předseda Sdružení povinen svolat členskou schůzi za účelem provedení doplňujících voleb.
    5. Výkonný výbor zajišťuje veškeré běžné záležitosti Sdružení, vede členskou agendu, zajišťuje hospodaření Sdružení, sestavuje veškeré koncepční materiály v souladu s účelem a cílem Sdružení, může podávat petice, písemné návrhy nebo jiná podání určená státním a jiným orgánů nebo jiným organizacím, sestavuje návrhy na změnu stanov a veškeré podklady pro zasedání členské schůze.
    6. Schůzi výkonného výboru svolává předseda Sdružení, nebo jiný člen Sdružení, který je předsedou pověřen k jeho zastupování, nejméně dvakrát do roka. Výkonný výbor se může platně usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina členů výkonného výboru.

 

  1. předseda sdružení, jednání jménem sdružení
    1. Statutárním orgánem Sdružení je předseda Sdružení, který jedná jménem Sdružení. Jménem Sdružení dále jednají předsedou písemně pověření členové Sdružení a další osoby, k jejichž jednání jménem Sdružení jim předseda Sdružení vystaví písemnou plnou moc.
    2. Předsedu Sdružení volí výkonný výbor ze svých členů. Není-li výkonný výbor zvolen (odst. 7.3), volí předsedu Sdružení členská schůze ze svých členů. Funkční období předsedy Sdružení jsou tři roky.
    3. Předseda Sdružení svolává a řídí jednání výkonného výboru, drží a opatruje veškeré písemnosti sdružení. Přijímá písemnosti pro Sdružení a vede archiv Sdružení.
    4. V případě, kdy není zvolen výkonný výbor (odst. 7.3), vykonává předseda Sdružení veškeré pravomoci výkonného výboru.

 

  1. organizační jednotky sdružení
    1. Sdružení nezřizuje žádné organizační jednotky s právní subjektivitou. Sdružení jako celek je ve smyslu § 70 zákona č. 114 / 1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, místně příslušným pro území celé České republiky.

 

  1. Zásady hospodaření sdružení
    1. Sdružení je neziskovou organizací. Případné příjmy Sdružení tvoří dary, dotace a granty a budou používány výhradně na činnost Sdružení. Dalšími příjmy mohou být příjmy z činností, které jsou v souladu s cíli Sdružení.
    2. Výdaje Sdružení budou určeny výhradně na uskutečňování cílů Sdružení.

 

 

  1. zánik sdružení
    1. Při zániku Sdružení se provede majetkové vypořádání. Případný majetek Sdružení bude rozdělen mezi členy Sdružení rovným dílem. Členská schůze může určit, že zbývající majetek bude převeden osobě, kterou členská schůze určí.

 

  1. závěrečná ustanovení
    1. Do doby zvolení výkonného výboru a předsedy Sdružení vykonává působnost výkonného výboru Sdružení a předsedy Sdružení přípravný výbor Sdružení. Jménem přípravného výboru jedná zmocněnec přípravného výboru.
    2. Přípravný výbor schvaluje veškeré změny a doplňky těchto stanov a to do doby prvního zasedání členské schůze.
    3. Tyto stanovy podléhají registraci Ministerstvem vnitra České republiky.
    4. Veškeré změny a doplňky stanov se po jejich schválení členskou schůzí postupují oznámením Ministerstvu vnitra České republiky.
    5. Není-li v těchto stanovách výslovně upravena některá záležitost týkající se právních poměrů Sdružení a jeho členů, platí ustanovení zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, v platném znění.
    6. Tyto stanovy byly schváleny přípravným výborem Sdružení dne 30. dubna 2012.

 

V Kopřivnici dne 30. dubna 2012